Teravih Namazının Önemi


Teravih namazı her sene on bir ayın sultanı olan Ramazan ayı girdiği zamandan itibaren ilk gün başlayıp ramazanın son günü son bulmaktadır. Üç ayların başlangıcı ile ramazana adım adım yaklaşmakta olduğumuz günlerde hem oruca hem de teravih namazına hazırlanmamız gerekir.

Teravih namazı Müslümanlara farz değil fakat ecri yüksek bir sünnettir. Teravih namazı Ramazan ayına girmeden evvelki gün başlayıp arefe günü son olmaktadır. Ramazan ayında teravih namazları cemaat halinde kılınır. Camilerde yatsı namazının farzının ardından teravih namazlarına durulur ve 20 rekat olarak kılınır. Bu şekilde bir ay boyunca her gün kılınan bu teravih namazı çok sevap olduğu gibi Rabbimize yakınlaşmak için de önemli yollardan biridir. Ayrıca Ramazan ayını en iyi şekilde değerlendirmenin yollarından biri de teravih namazlarını kaçırmamaktan geçer.

Teravih Namazı Önemi

Teravih namazı ilk olarak Peygamber Efendimiz kıldırdığından dolayı bazı hadisler aktaracağız. Bunlardan ilk olarak Peygamber Efendimiz birkaç gün teravih namazını cemaat ile kıldırdıktan sonra evden çıkmadığı görüldü. Bunu gören sahabe Peygamberimize bunun sebebini sorunda o da:"Teravih namazının size farz olacağından korktum bu yüzden evden çıkmadım." buyurdu. Bununla beraber teravih namazının yirmi rekat olduğu hadis ile bildirildiği gibi sünnet olduğu da icma ile bilinmektedir. İbn Abbas’ın naklettiğine göre Peygamber Efendimiz yatsıdan sonra vitirden önce 20 rekat namaz kılar ve yirmi rekat namazı kıldıktan sonra "Ramazan ayında yirmi rekat teravih namazı kılanın yirmi bin günahı affolur" buyurdu.

Teravih Namazı Nasıl Kılınır

Teravih namazı iki veya dört rekatta bir olmak üzere selam verilerek kılınmaktadır. Ancak iki rekatta bir selam vermek de daha iyidir. Bununla beraber teravih namazını on rekatta bir selam verip de iki selam ile bitirmek ise mekruhtur. Teravih namazı vitir namazından önce kılınmaktadır. Fakat vitir namazından sonra kılmak da caizdir. Bununla beraber teravih namazını kaçıranlar için ise teravih namazı kazası yapılmaz. Teravih cemaatle kılınabildiği gibi aynı zamanda kişi tek başına olarak da kılabilir hatta evde ailesiyle beraber cemaat yaparak o şekilde de kılabilir. Fakat bununla beraber camiye gitmek de daha iyidir. Aynı zamanda teravih namazını kılarken de tadil-i erkanda riayet etmek vaciptir. Yani teravih namazını hızlı şekilde kıldırmak uygun olmaz. Teravih namazı kılınırken her selam verildiğinde de cemaat halinde salavat-ı şerif okunarak tekrardan devam edilir.

Ayrıntılı bir anlatımla teravih namazı nasıl kılınır öğrenmek için tıklayın!


  1. Etiketler: 
  2. dini bilgiler
  3. teravih namazının önemi