Ramazan'ın Önemi


Mübarek üç aylar olan Recep, Şaban ve sonuncusu olan Ramazan ayı bizler için oruç tutmak ile emrolunduğumuz bir aydır. Mübarek recep ve şaban ayının bitmesiyle başlayan ramazan ayının ilk günü oruç tutmaya başlarız ve son gününe kadar bu orucumuza devam ederiz.

Ramazan ayı öncelik olarak oruç gibi bir nimetle kulluk görevinin yerine getirilmesi gereken bir aydır. Ayrıca bu ayın içerisinde bir çok rahmet ve bereket bulunmaktadır. Bu aya on bir ayın sultanı denmektedir. Bir yıl boyunca işlediğimiz tüm günahlardan temizlenebileceğimiz bu mübarek ay insani duyguların en zirveye ulaştığı tövbe ederek Allah’a yönelme şuuruna sevk eden hem maddi hem de manevi olarak terbiye eden mübarek bir aydır. Ramazan ayı içerisinde bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesini barındıran bir aydır. Ramazan ayı inanan Müslümanlar için başlangıcı rahmet, ortası mağfiret ve sonu cehennem azabından kurtuluş içeren bir aydır. Ramazan ayı oruç ve kuran ayıdır.

Ramazan Ayının Önemi

Ramazan kelime anlamı olarak yaz aylarının sonunda yağan ve yerdeki tozları temizleyen yağmur anlamına gelmektedir. Bu yağmur maddi olarak nasıl yeryüzünü temizliyorsa Ramazan ayı da aynen o şekilde müminlerin günahlarını temizler. Ramazan ayına girdiğimiz ilk gece akşam ile yatsı arasında iki rekat teşekkür namazı kılınır ve niyet edilirken “Ya Rabbi Ramazan ile müşerref kıldığın için” diyerek niyet edilir. Namazın ilk rekatında Kevser ikinci rekatında ise İhlas suresi okunur. Namazın ardından ise istiğfar edilir ve salavat getirilir. Ramazanın ilk on günü içerisinde de tesbih namazı kılmak oldukça faziletlidir. Ayrıca ramazan ayının sonunda bulunan kadir gecesinde de tesbih namazı kılınır. Ramazan ayı kuranın indirildiği ay olduğundan bu ay oldukça fazla kuran okumalı ve kuranın manası hakkında düşünmeliyiz. Geçmiş ve gelecek günahlarımız için tövbe etmeli ve sürekli bir ibadet haliyle bu ayı geçirmeliyiz.

Ramazan Ayında Namaz Kılmak

Müslümanlar Ramazan ayı için öncelikle oruç tutmakla yükümlüdürler. Fakat buluğ çağına eren her Müslüman gibi namaz tutmakta müslümana farzdır. Bu yüzden de ramazan ayında oruç tuttuğumuz gibi orucumuzun yanında namaz kılmakta bizim için farzdır. Birçok insan ramazan girdiği zaman sadece oruç tutarak farz olan namazını kılmaz. Bu durumda ise Allah müslümanın borcu olan orucunu hesaptan düşerek fazlasını vermez. Bu yüzdende ramazan ayından iyice istifade edebilmemiz için orucumuzun yanında namazımızı da kılmamız gerekmektedir.

Ramazanda iftar ve sahur vakitleri öğrenmek için tıklayın!


  1. Etiketler: 
  2. dini bilgiler
  3. ramazan'ın önemi