Kurban Etini Kimler Yiyebilir


Kurban bayramında merak edilen konulardan biri de, kurban etini kimler yiyebilir ve kurban etini kesen yiyebilir mi konusudur.

Her yıl Kurban Bayramında kesilen kurbanın bir kısmının kurban kesemeyen yoksul insanlara veya ailelere, bir kısmının eve gelen misafirlere ve akrabalara ve kalan kısmın ise, kurban eti kesen aile tarafından tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Dinimizce emredilen ibadetler arasında yer alan kurban kesimi toplam olarak 3 eşit parça halinde kesilmeli ve yukarıdaki dağıtım şekli üzerinden eşit bir biçimde dağıtılmalıdır.

Kurban Eti Dağıtım Şekli İse Şu Şekilde Tavsiye Edilmektedir

Kurban eti birinci parça, kurban eti kesemeyecek düzeyde yoksul olan muhtaç birey veya ailelere, kurban eti ikinci parçası, zengin dahi olsa ek, dost ve akrabalara ve üçüncü parçası ise, kurban eti kesen aileye taksim edilmelidir.

Ayrıca, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından da belirtildiği üzere, kurban etinin kesildiği ailenin doğrudan ihtiyaç sahibi kendisi olması durumunda, etin kimseye dağılmadan aile fertleri arasında tüketilmesinden sakınca bulunmadığı belirtilmiştir.

Kurban Etinin Parçalanma Şekli Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından da belirtildiği üzere, kurban etinin belirtildiği üzere eşit bir biçimde paylaşılmaması ve tartılmadan bölüşülmesinin caiz olmadığı ve tam aksine faiz günahına girdiği belirtilmiştir. Dolaysıyla, kurban eti kesenlerin bu ayrıntıya da dikkat etmeniz tavsiye edilmektedir.

Kurban eti kesiminde örneğin, 7 bireyden, dördüne kurban eti ile birlikte kesilen hayvandan birer bacak verilmesi, beşinci bireye kurban eti ile birlikte kesilen hayvanın derisi verilmesi altıncı bireye ise, kurban eti ile birlikte başı verilmesi tavsiye edilmektedir. Son kalan yedinci bireye ise, kurban eti verilmesi ise, bireyin tercihine bırakılmıştır.

Kimler Kurban Kesmelidir?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından da belirtildiği üzere, dinimizce maddi yönden durumu elverişli olması halinde müslüman bir kimsenin Kurban Bayramında kurban kesmesi tavsiye edilmektedir.

Bu konu hakkında detaylı bir şekilde açıklama yapmak gerekirse, müslüman bir kimsenin borcu ve tüm ihtiyaçları haricinde 20 miskal altın veya bu mal varlığı değerinde para veya ziynet eşyalarına sahip olması, akli dengesinin yerinde olması ve buluğ çağına ermiş olması durumunda kurban kesmesi gerekir.

Kurban Bayramında kurban kesmesi caiz olduğu gibi, yoksul insanları sevindirerek Yüce Rabbimizin af ve rızasına nail olabilmesi açısından da ayrıca tavsiye edilmektedir.

Kurban Ne Zaman Kesilir?

Kurban, her yıl Kurban Bayramında ve müslümanlar tarafından kesilmektedir. Yüce Rabbimizin af ve rızasına erişebilmek açısından ve toplumdaki yoksul ve ihtiyaç sahibi birey ve ailelerin bir nebze de olsa yaşamlarının rahatlatılması ve hayır dualarının alınması açısından önem arz eden kurban kesimi, farz olmayan ancak yerine getirilmesinde büyük sevapların bulunduğu bir ibadettir.

Müslüman toplumlarının gerek kendi içerisinde adalet, sevgi, saygı, güven ve kardeşlik bağları bakımından güçlenmesi, gerekse de geçici dünya hayatında Yüce Rabbinin af ve rızasına erişerek kalıcı ahiret hayatında cennet makamı elde etmesi açısından kurban kesimine önem vermesi gerektiğini bir kez daha belirtmekte fayda görmekteyiz.


  1. Etiketler: 
  2. dini bilgiler
  3. kurban etini kimler yiyebilir